O násSlužbyProduktyPortfolioKariéraBlogKontakty

S Evou za oponu SiteOne náboru

Správný výběr kolegů je totiž trochu alchymie: uchazeč musí znát nejen obor, ale také zapadnout do týmu. Jedině sehraný a silný tým zaručí, že do práce chodíme rádi. 


Jak to celé probíhá v realitě - za oponou? Na to nám odpoví přímo “SiteOní personalistka” Evča.

Jméno: Eva Semorádová

Pozice: HR Manager & Employee Care

O Evče: V SiteOne pracuji 15 let. Jsem ve společnosti skoro od začátku, kdy nás bylo dohromady šest. Ráda chodím po horách a trávím čas se svojí rodinou, miluju přípravu dobrého jídla a nejvíce ze všeho ten pocit, když chutná ostatním :-).

1. Jak ses ty osobně dostala k oboru HR/péči o zaměstnance?

Ta cesta byla trochu delší. V SiteOne jsem začínala jako taková ta klasická „holka pro všechno“, co toho ještě moc neumí :-) Starala jsem se o kanceláře, podporovala kolegy vývojáře...

Časem mě Honza Bezděk, majitel a zakladatel SiteOne, začal učit řemeslo Account/Project Managera, kterému jsem se pak věnovala několik let. Po nějaké době jsem ale cítila, že už mi byznysová část práce nepřináší takovou radost, jako ta druhá část - péče a support lidí.

A tak jsem před 4 lety i díky postupnému rozšiřování našeho týmu (teď je nás už přes 50) dostala příležitost začít se starat o naše kolegy oficiálně, z pozice HR Managera.

2. Jaké to je dělat „personalistku“ v ryze technické, IT firmě? Má to nějaká svá specifika?

Pro každého personalistu je určitě výhodou, když alespoň trochu rozumí oboru, ve kterém firma pracuje. Tím, že jsem několik let při řízení projektů dělala „komunikační spojku“ mezi klienty a vývojáři, se mi pak mnohem lépe povídá s kolegy, ať už současnými, nebo i s těmi budoucími.

A specifika? Myslím, že už dávno padly mýty o tom, že programátoři jsou tajemná zamlklá stvoření. Naopak, vážím si toho, že v SiteOne máme velmi pohodovou a neformální atmosféru a i při vysokém pracovním nasazení si pořád najdeme čas i na ten ajťácký humor.

3. Jak se snažíš vybírat kandidáty? Hlavně podle CV nebo spíše podle „šestého smyslu" a čuchu na lidi?

Od obojího trochu. A ani to někdy nestačí. Proto o profilech ze sítě LinkedIn nebo zaslaných CV diskutujeme i s našimi TeamLeadery.

Plus před první schůzkou si s kandidáty domluvím krátký telefonát, kde si ujasníme naše vzájemná očekávání.

4. Jak probíhá samotný proces náboru?

Po úvodním seznamovacím telefonátu se kandidát potká nejen se mnou, ale i se svým budoucím TeamLeaderem. To je totiž ta nejpovolanější osoba, která má jasnou představu o tom, koho do týmu potřebujeme a chceme. Zároveň má i kandidát příležitost osobně poznat svého budoucího šéfa.

Vzájemně si odpovíme na dotazy. Někdy dostane uchazeč nějaký domácí úkol, jindy nahlédneme do jeho aktuálních projektů a při druhém setkání se pak více věnujeme odbornější stránce práce.

A pokud nám to vzájemně sedne, plácneme si :-)

5. Jak probíhá zaškolení a první dny v SiteOne?

Pro každého nového kolegu  nebo kolegyni připravujeme tzv. Adaptační plán. Je to rámcový program práce jeho prvních dní a měsíců v SiteOne.

Během prvních dní máme několik úvodních schůzek, kde dostane podrobné informace o fungování firmy, našich systémech, pravidlech, postupech, tradicích i rituálech… Seznámí se s našimi lidmi i kancelářemi, a pak už se ho ujmou kolegové z jednotlivých oddělení a seznámí ho s projekty.  

Se svým TeamLeaderem pak nový kolega mívá pravidelné koordinace. Kromě toho má každý nováček přiděleného tzv. mentora, což je seniornější kolega a bývá nápomocný při každodenních záležitostech. A po prvních 3 měsících spolupráce pak nový kolega se svým TeamLeaderem vyhodnotí, jak nám spolupráce funguje a pro další měsíce dohodnou další rozvojové plány.

6. Je nějaká perlička z tvé praxe? / Nějaký vtipný moment? / A co tě nejvíc překvapí?

Jeden kandidát mi nabídl, že mi namaluje portrét; jiný mi doporučil ortopeda… Od mých stálých kolegů mě pak vždycky mile překvapí, když se mi jednou za čas na stole objeví kytička nebo čokoláda :-)

7. Jaké to je hledat, nabírat a zaučovat kolegy v této specifické době (druhá vlna Covidu-19)?

Je to jiné, ale jde to.

Máme obrovské štěstí, že působíme v oboru digitálu, který je dynamický a má budoucnost. I proto nabíráme nové kolegy v průběhu celého roku, a i když jsme někdy omezeni v osobním setkávání, zvládáme jak náborové schůzky, tak i úvodní adaptaci nováčků.

Ale  samozřejmě se těším na to, až se situace vrátí do normálu, budeme se zase naplno osobně potkávat a budeme moci společně vyjet na pořádný víkendový teambuilding. A ten bude stát za to!

Děkujeme naší Evče za čas i za rozhovor a těšíme se na nové talenty. 
Z vlastních zkušeností musíme říct, že (nejenom) první dny v SiteOne jsou neopakovatelně příjemné.*
*(poznámka redakce). 

Pokud to chcete zažít také, koukněte na vypsané pozice nebo nám pošlete své CV na info@siteone.cz - talentované kolegy rádi přivítáme do naší party.

Copyright © 2000‒2022 SiteOne, s.r.o., všechna práva vyhrazena.